reklama

Japonské radosti a strasti made in China

Keď sa USA po konci Studenej vojny, z ktorej vzišlo víťazne,  obávalo, kto by mohol americkú hegemóniu ohroziť, bolo to Japonsko, na koho americkí stratégovia ukazovali prstom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zdanlivo napredujúceho ekonomického giganta ale vnútorná kríza uvrhla do stagnácie a jeho sused nastúpil na rast, ktorý úplne zatienil japonské postavenie v regióne iba v priebehu jednej dekády. Čína (v tomto článku sa Čínou myslí komunistická Čínska ľudová republika) preletela okolo Japonska ako Šinkansen okolo slovenského rýchliku na trati z Bratislavy do Banskej Bystrice. Dnes je zarážajúce, že malé Japonsko bolo schopné mať HDP väčšie ako Čína, keď vidíme súčasný čínsky náskok.

Ako Čína Japonsko preskočila. V HDP na obyvateľa je však stále hlboko pod Japonskom.
Ako Čína Japonsko preskočila. V HDP na obyvateľa je však stále hlboko pod Japonskom. (zdroj: Bloomberg)

Pre Japonsko však rast komunistickej Číny znamená dilemu. Je to príležitosť alebo hrozba?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľa môžu napovedať kroky Šinzá Abeho. Premiér je na ceste stať sa najdlhšie vládnucim premiérom v dejinách Japonska, na vedúceho premiéra Tará z úvodu 20.storočia mu chýba len niečo vyše rok. V japonskej politike, ktorej jeho Liberálno-demokratická strana až na výnimky od 50.rokov dominuje, majú významný vplyv frakcie pôsobiace vnútri politickej strany. Abe má v súčasnosti unikátnu pozíciu vo vlastnej strane, keď prakticky nemá významnú opozíciu. Zo siedmich frakcií LDP je dôležité, že lídridvoch najväčších frakcií, vicepremiér a minister financií Taro Asó a generálny sekretár Tošihiro Nika, vyjadrili Abemu úplnú podporu, čo prakticky aj narúša doterajší systém fungovania frakcií, ktoré sa jednak snažia pomôcť svojim členom, no zároveň sa pre presadzovanie svojich politík snažia o obsadenie pozície premiéra. Zdá sa však, že momentálne Abe nemá v strane a ani v rozdrobenej opozícii, kde každý rok vzniká nová strana, konkurenciu. Abeho konsolidovaná pozícia je zhmotnená aj presadzovaním jeho hospodárskej politiky Abenomics a presadzovaním legislatívy, ktorá krôčik po krôčiku posúva Japonsko smerom preč od pacifizmu. Vďaka Abenomics Japonsko síce pomaly, ale plynulo počas Abeho druhého premiérskeho obdobia od decembra 2012 rastie. Je pravdepodobné, že bez dobrých vzťahov s Čínou by tomu tak nebolo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Avšak, Abe nie je jediný z dvojice lídrov, ktorý stabilizoval svoju pozíciu. Čínsky prezident Si Ťin-pching si vymohol zahrnutie jeho myšlienok do stanov Komunistickej strany Číny a zastáva aj post generálneho tajomníka strany, čo je v dejinách Číny kumulácia moci prakticky nevídaná ešte od vplyvu Maa Ce-tunga. Rovnako ako Abe má svoju hospodársku stratégiu, One Belt, One Road, ktorej sa vzhľadom na veľkosť Číny a megalomanstvo jej plánov doslovne hodí jej anglická skratka OBOR.

Ale teda, späť k Made in China. Čína je už v súčasnosti najväčší obchodný partner Japonska. Prezidenta Trumpa môže trápiť nevyváženosť obchodu s Japonskom, ale podľa importov sa zdá, že pre Japonsko sú zaujímavejšie čínske produkty, ktoré tvoria až 25,6% celkových dovozov (WTO 2017). Avšak Čína je aj dôležitý exportný trh pre Japonsko, šlo sem 17,6% japonských exportov, iba tesne za USA (20,2%, WTO 2017).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Premiér Abe navštívil po dlhých 7 rokoch ako prvý japonský premiér Peking. Čo možno od tejto historickej návštevy očakávať? Je potrebné zmieniť, že hoci obchodná spolupráca medzi krajinami rastie, bilaterálne vzťahy sú stále naštrbené vďaka teritoriálnym sporom vo Východočínskom mori, najmä v oblasti ostrovov Senkaku / Diàoyúdǎo, ktoré si nárokujú obe krajiny. Viac než samotných pár skál je zaujímavejšia výlučná ekonomická zóna v ich okolí, kde sa nachádzajú značné zásoby uhľovodíkov.

Šinzó Abe a Si Ťin-pching s delegáciami na rokovaní Japonska a Číny v Pekingu 26.10.2018.
Šinzó Abe a Si Ťin-pching s delegáciami na rokovaní Japonska a Číny v Pekingu 26.10.2018. (zdroj: Reuters)

Šinzó Abe sa v poslednom roku snažil vzťahy s Pekingom vylepšiť a teritoriálne spory upadli do úzadia. Japonský premiér sa v októbri v Pekingu postupne stretol so všetkými vedúcimi predstaviteľmi komunistického režimu, vrátane premiéra Li Kche-čchiang a samozrejme prezidenta Si Ťin-pchinga. Hlavné témy rozhovorov boli ekonomická spolupráca a japonská oficiálna rozvojová pomoc (ODA). Japonské technológie a investície sú veľmi užitočné pre čínsky rozvoj. Obe krajiny majú tiež spoločné bezpečnostné záujmy. Odhliadnuc od severokórejského prípadu, ktorý by bol na článok sám o sebe, ich jednak spája na nich namierená nevraživosť súčasnej americkej administratívy, zároveň ich spája horká daň za ich hospodársku prosperitu. Tou je strata sebestačnosti, čo sa energetických surovín týka. A bez nich by ich ekonomiky fungovať nemohli. Japonsko so svojimi malými zásobami nerastných surovín sebestačnosť už dávno v minulom storočí, Čína sa k nemu pridala až neskôr, no dnes sú obe závislé na dovoze uhlia, ropy a zemného plynu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Biela kniha o energii, ktorú každoročne vydáva japonské Ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu METI, konštatovala v júni 2018, že japonská energetická bezpečnosť sa v poslednom desaťročí zhoršila (rovnako, ako tá čínska). Je to samozrejme následok havárie v jadrovej elektrárni Fukušima Daiiči a následného zastavenia v istom momente všetkých jadrových reaktorov v krajine. Hoci v súčasnosti boli niektoré z nich pri splnení najprísnejších bezpečnostných štandardov opätovne spustené, je to len zlomok energie, ktorú japonská ekonomika potrebuje. Zvyšok musia obstarať importy uhlia, ropy a zemného plynu. Biela kniha konštatuje, že vzhľadom na potrebný boj proti globálnemu otepľovaniu je z prístupov, ktoré zaujali jednotlivé európske krajiny, možno prekvapivo ten nemecký, najneúspešnejší. Nemecká stratégiaEnergiewende spočíva v nahradení jadrovej energie obnoviteľnými zdrojmi energie, avšak ako zálohu používa vo zvýšenej miere uhlie, čo v konečnom dôsledku vôbec neznížilo emisie. Naopak, komplexná stratégia Veľkej Británie či jadrovo-vodná energia využívaná vo Francúzsku a Švédsku priniesli lepšie výsledky. Toto možno chápať ako vládny apel cez verejnú debatu zvýšiť atraktivitu jadrových elektrární, ktoré momentálne v podstate stoja ladom.

Japonský rast HDP v novom miléniu zaznamenal najväčšiu hodnotu v roku 2010 (4,7%), minulý rok bol pre Japoncov najúspešnejší od roku 2012, kedy zaznamenali "až" 1,7%. Naproti tomu, pri čínskej ekonomike sa stále darí oveľa viac. Čínsky rast kulminoval na hodnote 14,2% v roku 2007 a nikdy odvtedy neklesol pod 6,7%. V posledných rokoch síce spomaľuje, no Čína podniká všetky možné kroky, aby sa do recesie tak skoro nedostala. Jej hlavným ekonomickým projektom počas administratívy Si Ťin-pchinga je Nová hodvábna cesta. Tá s Japonskom nepočíta, cez stratégiu One Belt, One Road (Jeden pás, jedna cesta) chce hlavne prepojiť Čínu so Strednou a Južnou Áziou a ďalej s Východnou Afrikou a Európou.

Japonsko môže byť vo vzťahoch s Čínou nespokojné s faktom, že niektoré sektory komunistickej ekonomiky sú stále bránené voči vstupu japonských a iných Západných investorov, že intelektuálne vlastníctvo zahraničných firiem nie je chránené. Zároveň však politika Donalda Trumpa už od počiatku, kedy pozastavil Trans-Pacifické Partnerstvo kritizuje aj Japonsko a najmä Čínu za to, že neférovo zneužívajú súčasný systém a pozíciu USA. Takéto správanie privádza k sebe Čínu a Japonsko bližšie. Obe krajiny majú záujem na multilaterálnom systéme a ich ekonomické partnerstvo je už príliš veľké na to, aby zlyhalo. Premiér Abe investoval do vzťahov s USA veľa prostriedkov a hoci ho Trumpove správanie môže aj osobne ponižovať, urobí všetko preto, aby minimalizoval možné negatívne následky pre japonsko-čínske vzťahy. 

Austrália ako japonský plán na vyvažovanie Číny?

Čína však nie je jediným cieľom aktuálne nabitého cestovateľského plánu Šinzá Abeho. Chystá sa na rokovania Spoločenstva národov juhovýchodnej Ázie ASEAN v Singapure a potom na rokovania APECu do Papuy Novej Guiney. Zároveň sa však v severoaustrálskom Darwine 16.11.2018 stretol s premiérom Scottom Morrisonom. Miesto má pre vzájomné vzťahy oboch krajín symbolický význam. Bolo to práve hlavné mesto Severného teritória, ktoré bolo najviac zasiahnuté japonskými náletmi počas druhej svetovej vojny. Tieto oproti Číne mierne v médiách opomenuté rokovania priniesli spoločné deklarovanie prehĺbenia bezpečnostnej spolupráce (ktorá je už desaťročia funkčná nepriamo cez spojenecké zmluvy s USA). Zároveň premiér Abe vyhlásil, že "Japonsko a Austrália ďalej prehĺbia svoje špeciálne strategické partnerstvo, aby realizovali svoju zdieľanú víziu voľného a otvoreného Indo-Pacifiku," čo možno v praxi chápať ako varovanie pre Čínu, že obe krajiny si zakladajú na slobode námornej plavby v regióne Juhovýchodnej Ázie a Pacifiku, ktorý je životne dôležité pre zahraničný obchod Tokia aj Canberry. Japonsko je nútené, či už z regiónu Perzského zálivu alebo z Austrálie dovážať prevažnú časť energetických surovín a čínske "stavebné aktivity" v sporných zónach Spratlyho a Paracelských ostrovov v Juhočínskom mori môžu síce zabezpečiť ochranu plavebných trás pre Peking, ale zároveň priniesť ohrozenie voľnej moreplavby pre všetky ostatné krajiny v oblasti.

Premiéri Abe a Morrison si vymieňajú zástavy národných rugbyových tímov pri Abeho návšteve v Darwine 16.11.2018.
Premiéri Abe a Morrison si vymieňajú zástavy národných rugbyových tímov pri Abeho návšteve v Darwine 16.11.2018. (zdroj: Michael Franchi/Pool Photo via AP)

Pre Austráliu je nutnosť bezpečnosti námorných trás v regióne rovnako kľúčová, okrem Japonska exportuje zemný plyn tiež do Číny (jej najväčší obchodný partner) či do Južnej Kórey. Keď v januári 2018 navštívil Japonsko ešte Morrisonov predchodca v úrade premiéra Malcolm Turnbull, predpokladalo sa, že krajiny uzavrú VFA (Visiting Forces Agreement), čo by v praxi znamenalo navýšenie bezpečnostnej spolupráce medzi štátmi a ďalšie nahlodávanie japonského pacifizmu, ktorý je formálne stále definovaný v článku 9 Ústavy z roku 1947. Avšak, ku podpisu nedošlo.

Vyjednávania sa však vrátili na pôvodnú cestu v októbri 2018, kedy sa v Sydney stretli japonskí ministri zahraničných vecí a obrany s ich austrálskymi náprotivkami a deklarovali obnovenie rozhovorom o VFA. Po celkovo ôsmich stretnutiach ministrov v tomto formáte a finálnej schôdzke premiérov sa javí, že začiatkom budúceho roka by obe krajiny mohli uzavrieť rokovania. Ich výsledkom môžu byť napr. spoločné vojenské cvičenia.

Japonsko rozvíja tiež hospodárske vzťahy u protinožcov. V súčasnosti je už v prevádzke cez spoločnosť Inpex Corp. veľký projekt na skvapalňovanie zemného plynu blízko Darwinu, ktorý si Abe aj Morrison pochvaľujú. Ide o prvý japonský LNG projekt za hranicami. Produkcia z ložiska Ichtys začala v júli 2018, pričom ročný predpoklad ťažby je 8,9 mil. ton, z ktorých 70% má smerovať ku zákazníkom z krajiny vychádzajúceho slnka.

Japonské diplomatické snahy s Austráliou je možné chápať ako snahu osamostatniť sa mierne spod amerického vplyvu a zároveň si zaistiť bezpečnú pozíciu v závetrí pri prípadnom konflikte USA a Číny, nech by už mal mať akúkoľvek podobu od slovnej prestrelky cez hospodárske sankcie až po ozbrojený konflikt. Japonsko jednoducho ako exportná ekonomika zo súčasného medzinárodného systému profituje a každý konflikt v jeho blízkosti by jeho pozíciu ohrozil. Stále ostáva pevným spojencom USA, koniec koncov, Abe je vnímaný ako Trumpov najvernejší spojenec, čo v súčasnej situácii nie je až také náročné, ale z americko-čínskeho konfliktu by nemalo veľmi čo získať.

V kontexte obchádzania USA v ázijsko-pacifickom priestore bude zaujímavé sledovať, ako sa rozvinie nanovo vytvorené TPP s 11 štátmi už bez USA. Potom, ako ho Austrália v októbri ratifikovala, by mala dohoda vstúpiť do platnosti 30. decembra 2018. Ak by sa ukázala ako funkčná, znamenalo by to nahlodanie americkej hegemonickej pozície, ktorá predpokladá, že pokiaľ by hegemón USA niečo nechcelo, môže aktu zabrániť a ten sa následne nestane.

Momentálne sa teda zdá, že japonské radosti z obchodu s Čínou sú väčšie než strasti zo spolupráce s regionálnym rivalom najmä preto, že Tokio sa bojí strastí, ktoré by nastali, pokiaľ by si kvôli osobnej radosti istých predstaviteľov spojenca z USA túto spoluprácu Japonsko muselo odoprieť.

Zdroje:

  • Jain, Purnendra a Takeshi Kobayashi. Why LDP factions still matter for Abe. In: East Asia Forum, 23.8.2018. Dostupné online z: https://bit.ly/2DuVXXI

  • Japan, Australia agree to boost defense cooperation amid rising China. In: The Mainichi Shimbun, 16.11.2018. Dostupné online z: https://bit.ly/2QWhrAE

  • Matsumoto, Fumi. Australia and Japan expand defense ties with eye on China. In: Nikkei Asian Review, 11.10.2018. Dostupné online z:https://s.nikkei.com/2qT6YLb

  • Ministry of Economy, Trade and Infrastructure of Japan. The Cabinet Approves the FY 2017 Annual Report on Energy (Japan’s Energy White Paper 2018). Dostupné online z: https://bit.ly/2OM3x2j

  • Ministry of Foreign Affairs of Japan. Prime Minister Abe Visits China, 26.10.2018. Dostupné online z: https://bit.ly/2PXLwD1

  • Nagy, Stephen R. Can Japan-China relations return to ‘normal’? In: Japan Times, 23.10.2018. Dostupné online z: https://bit.ly/2Q0c6eE

  • Pollack, Jonathan D. Abe in Beijing: The quiet accommodation in China-Japan relations. In: Brookings, 25.10.2018. Dostupné online z: https://brook.gs/2CItzRw

  • Wyeth, Grant. Will Australia and Japan Finally Conclude a Visiting Forces Agreement? In: The Diplomat, 2.1.2018. Dostupné online z: https://bit.ly/2Du5NcK

     

Jakub Konečný

Jakub Konečný

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  304x

Absolvent medzinárodných vzťahov a európskych štúdií, zaujímajúci sa o EÚ, Blízky východ, Východnú Áziu, Japonsko, energetiku, geografiu a históriu. Člen KDMS, dobrovoľník v KDN. Piešťanec, ktorý rád cestuje, ale vie, že všade dobre, doma najlepšie. Zoznam autorových rubrík:  Doma dobreNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu